Anasayfa > Öğretmen - Yönetici Hareketlilik Programı > 2.01.02.05.002 - Yazılım, Kodlama, Yenilikçi Fikirler, Teknolojik Üretim Uygulamaları Öğretmen Hareketlilik Programı

2.01.02.05.002 - Yazılım, Kodlama, Yenilikçi Fikirler, Teknolojik Üretim Uygulamaları Öğretmen Hareketlilik Programı

Programın Yapılacağı Okul: DÜZCE MERKEZ Düzce Mehmet Akif İnan Hafız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Program hakkında

Hafız İHO STEAM Merkezi, öğrencilerin ilgi, yetenek ve kabiliyetleri doğrultusunda çağın gereklerine uygun şekilde yetişen ve 21. yüzyıl becerilerine sahip gerek kendisinin gerekse ülkemizin problemlerine çözüm önerileri sunabilen, nitelikli bireyler olarak yetişmelerine destek olmayı amaçlar.

 Bu bağlamda Din Öğretimi Vizyon Belgesinin “Eğitim ortamları ve fiziki imkanlar alanı bölümü” ile “Bilim Etkinlik Alanları” bölümleri dikkate alınarak Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi uygulanan okulumuzda, zenginleştirilmiş eğitim ortamları oluşturulması amacıyla 2017 yılında kurulmuştur. Bu kapsamda İnovasyon, Robot, Kodlama, Elektronik, Mühendislik ve Modelleme, Bilim Uygulamaları, Uzay ve Havacılık, Fikir ve Edebiyat, Müzik, 3d Cep sinema gibi 10 farklı atölye ve 2 eğitim alanından oluşan STEAM Merkezi faaliyete geçmiştir.

Hafız İHO STEAM resmi okullar içinde kurulmuş ilk STEM merkezidir. Merkezde öğrenci ve eğitmen eğitimleri verilmektedir. Okulun öğrencileri 5. sınıftan itibaren atölyelerde eğitim almaya başlamaktadır. Gerek mentör gerekse akran eğitimi sayesinde mezun olana kadar eğitimlerine devam etmektedirler.

Bu merkezde eğitim alan öğrenciler 2017-2021 yılları arasında Ulusal ve Uluslararası Bilim, Robot, Teknoloji yarışmalarında 46 farklı derece elde etmiştir.   TEKNOFEST 2021’de “En Fazla Ödül Alan Lise”,

13. TÜBİTAK Ortaokul Araştırma Proje Yarışmasında İstanbul Asya Bölgesine  “En Fazla Proje İle Katılan Kurum” , “En fazla Ödül Alan Kurum”  başarıları bunlardan bazılarıdır.

 Elde edilen tecrübe ve yetkinliklerin bir çıktısı olarak yerelde ve genelde eğitmen eğitimleri gerçekleştiren merkez aynı zamanda farklı düzeydeki eğitim kurumlarına da eğitimler vermektedir. 21. yy. becerilerinin kazandırılmasında etkin faaliyetler gösteren merkez aynı zamanda birçok atölye kurulumuna model olmuştur. Merkezin ürünleri arasında öğrenci projeleri, öğrenci ve eğitmen eğitimleri, akademik bildiri ve makaleler bulunmaktadır.

Temalar:

 • 21. yy beceri eğitimi ve STEM yaklaşımı ve doğru bilinen yanlış uygulamalar
 • Atölye kurulumu ve eğitim içerikleri
 • Bilim ve Teknoloji yarışmaları
 • Sürdürülebilir eğitimlerin planlanması ve uygulama örnekleri
 • Ders dışı çalışmaların başarı odaklı kurgusu nasıl olmalı
 • Eğitmen, öğrenci ve akran eğitim uygulamaları
 • Online eğitimlerin atölye çalışmaları ile nasıl entegre edilir.

Kazanımlar:

 • 21. yy becerileri ve STEM eğitim hakkında bilgi sahibi olunacak.
 • Atölye kurulumları nasıl yapılır, fonlama ve desteklerin alınması okul içi uygulamalar ile bilgi sahibi olunacaktır.
 • Ülkemizde düzenlene TÜBİTAK, TEKNOFEST ve robotik yarışmaların hazırlık süreçleri, eğitimleri ve yarışma tecrübeleri ile bir yarışma sezonu nasıl geçirileceği hakkında bilgi sahibi olunacaktır.
 • Yenilikçi ve özgün eğitim ortamlarını incelenecektir.
 • Paydaşlarla etkili iş birliği kurmanın önemini ve bunun okula katkıları konusunda farkındalık kazanılacaktır.

 

Danışman Eğitmen: Devrim ERTUĞRUL, Hafız İHO STEAM Merkezi Koordinatörü

Danışman Akademisyen: Prof. Dr. Murat GENÇ, Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanı.

Program Tarihi: 20-22 Nisan 2022

Başvuru İçin Giriş Yapınız